Etkinlik

13.Uluslararası Kadın ve Sanat Festivali

13.Uluslararası Kadın ve Sanat Festivali Karma Güzel Sanatlar ve Kişisel Sergileri için sanatçı katılımları başvuruları kabulümüz başlamıştır.

 

Ayrıca Festivalimiz sırasındaki etkinliklerde söyleşide bulunmak, kitaplarını imzalamak, filmlerini göstermek, atölye çalışmalarında bulunmak ve diğer sanatsal sunumlarını yapmak isteyenler 0532 3148838 numaralı telefonumuzdan bilgi alabilirler.

 

Sanatçı Katılım Koşullarını incelemek için tıklayınız.

 

Sağlık, sevgi ve sanat dolu bir yeni yıl dileriz.

 

Kalimerhaba Ailesi.


 

Sanat Kuşları İzmir’de

11.Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat  Festivali “Kadın Yaratırsa”  Karma Güzel Sanatlar Sergisi Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Kültür ve Sanat Merkezinde İzmirli  Sanatseverlerle, Sanatçıları  buluşturdu.
Açılışı, Konak Belediyesi Kültür Müdürü Salim Çetin tarafından yapılan sergiye, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Yazarları Şairleri ve Ressamları, İzmir Özgün Baskı Grubu Sanatçıları, İzmir Suluboya Ressamları ve Kalimerhaba Uluslararası Dostluk İşbirliği ve Tanıtım Derneğinin “ Sanat Engel Tanımaz” çağrısına duyarlı sanatçılar katıldı.
Mask Sanatçısı Eylem Sürer’in Mask Şovunun sahnelendiği açılışta, yazarlar kitaplarını imzaladı.
Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan ve Elvin Öztürk Sunumu ile “Kadın ve Sanat” söyleşisi Avni Anıl Tiyatro Salonunda gerçekleştirildi.
Söyleşiye katılan Sanatçılar tarafından Barışa, Özgürlüğe, Demokrasiye giden yolda, sanatla mücadeleyi sürdürme konusunda, ortak karar alındı.
11.Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Organizasyon Komitesi tarafından belirlenen “Yılın Kadını”  ödülü bu yıl İzmir’de geleceğimiz olan gençleri ve çocukları kültür, sanat ve sporla buluşturup sokaktan kurtaran Özgül Gedikli’ye verildi.
Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat tarafından takdim edilen ödülünü teşekkür ederek alan ve bu ödülü çocukların adına kabul ettiğini söyleyerek konuşmasını sürdüren Özgül Gedikli “Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korumanın, onları iyiye doğruya güzele yönlendirmenin tek yolu, içlerinde örselenen sevgi çiçeklerini, ilgi ile yaklaşarak açtırmaktan geçmektedir. Kötü çocuk yoktur, kötü çevre vardır. Çevreyi oluşturan da bizleriz. Öncelikle bizler kendimizi sağaltmalı ve çocuklarımıza ilgi ile yaklaşarak onları da topluma yararlı bireyler haline getirmeliyiz. Biz, bunu başardık. Şu anda sporla uğraşan yüzlerce çocuk ve gencin yanı sıra Midas’ın Kulakları adlı tiyatro oyunumuzla da çevre İl ve İlçelerin Tiyatro Festivallerine davet ediliyoruz. Kurmuş bulunduğumuz ÇOVAK Derneği katılımcılarının sayısı bini aştı. Daha güzel yarınlar için biraz sevgi ve ilgi yeterli, lütfen bu konuda cömert davranınız” dedi.
Birbirinden güzel besteleri ile etkinliğe ren katan müzisyen Welat Veda’nın dinletisinin ardından verilen sergi açılış kokteylinde sanat sohbetini koyulaştıran sanatçılar, 01 – 11 Mart 2016 tarihleri arasında açık kalacak ve her gün Saat 11.00 – 19.00 arası Konak Belediyesi  Dr. Selahattin Akçiçek Kültür ve Sanat Merkezinde ziyaret edilebilecek “Kadın Yaratırsa” Karma Güzel Sanatlar Sergisinin ardından,  18 – 28 Mart 2016 tarihleri arasında Marmaris’de Green Nature Hotel başta olmak üzere, bir çok ayrı mekanda daha gerçekleşecek olan 11. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali etkinliklerinde buluşmak üzere sözleşerek ayrıldılar.
Kalimerhaba Derneği Etkinlik Koordinatörü Umur Özlüer Marmaris’de gerçekleşecek, halka açık, ücretsiz olan etkinliklere, konserlere ve gösterilere katılmanın tek şartının “Sanat Engel Tanımaz demekten geçtiğini hatırlatarak, bu slogana inançlı olan herkes davetlimizdir” dedi.

 

Sanat Kuşları Muğla’da

11.Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığının ev sahipliğinde Muğla Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde 60 Sanatçının eserlerinden oluşan “Kadın Yaratırsa”  Karma Resim Sergisi ile Muğlalı Sanatseverlerle buluştu.
Muğla Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı organizasyonu ile 08 Mart Dünya Kadınlar Günü gerçekleşen açılış etkinliklerine seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Oda Orkestrasının Kadın Şefi  Sibil Arsenyan’ın  yönetiminde sunulan  repertuar dinleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Muğla’da Delbekçi geleneğini yaşatan Selma ve Firdevs’in gösterisi ise salonu coşturdu, konuklar yöresel dansları ile bu muhteşem ikiliye eşlik ettiler.

Tiyatro sanatçısı, Sinema  ve TV dizilerinin unutulmaz karakterlerinden Işık Aras onur konuğu olarak katıldığı etkinlikte yaptığı konuşmada “Sahnede kadın erkek ayrımı yoktur, Tiyatro insanı insanla anlatma sanatıdır. İnsanca yaşamanın yolu iyi bir tiyatro izleyicisi olmaktan geçer. Yaşadığımız yer üzerinde binlerce evvel kurulan uygarlıkların gelişmişliğini tiyatro kalıntılarından anlayabiliyoruz. Oysaki günümüzde onca zenginliğe ve teknolojiye rağmen, hala tiyatrosu olmadan Dünya turizmine açılma çabasında olan İlçelerimiz var. Bu durum beni ziyadesi ile üzüyor. Çünkü barışa, huzura giden yol sanattan geçer. Tiyatrosu, konser salonu bulunmayan yerlerde gelişmişlikten bahsetmek bile söz konusu olamaz” dedi. Aras konuşması sırasında izleyicilerden gelen  “Tiyatroda en çok hangi rolü oynamak isterdiniz, örneğin Jan Dark’ı canlandırmak ister miydiniz?”  sorusunu “Gerçek hayatta hepimiz birer Jan Dark değil miyiz” yanıtını verdi. Sahneden sevgi alkışları ile uğurlanan Aras etkinliği izleyen genç tiyatrocularla uzun süren bir sohbette bulunarak onları sahne heyecanı konusunda yüreklendirdi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi  Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yetkilileri tarafından, Kalimerhaba Derneği’ne  11. Uluslar arası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali “Kadın Yaratırsa” Karma Sergisini Muğlalı sanatseverlerle buluşturmalarından ötürü teşekkür edilmesinin ardından, Muğla Büyükşehir  Belediyesi Başkan Yardımcısı Cumhur Çoban tarafından etkinliğe katkıda bulunan kadın sanatçılara birer buket çiçek verilip, teşekkür edilmesi ile gösteri sona erdi.

Dünya Kadınları onuruna düzenlenen  11. Uluslar arası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali “Kadın Yaratırsa” Karma Sergisi 14 Mart tarihine kadar Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde açık kalacak ve her gün saat 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilinecek.

 

Sanata Katkıda Bulunan Başkan Ödülü, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın

11. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali İzmir etkinliklerine kucak açan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, 08 Mart Dünya Kadınlar Günü kendisine ödülünü takdim eden Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat’a  teşekkür ederek “Kadının yaratıcılığını sergileyen çalışmanızdan dolayı sizi ve tüm sanatçı dostlarınızı can-ı gönülden kutlar, başarılarınızın devamını dilerim” dedi.

Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat, kadının elinin değdiği her konunun daha güzel bir Dünya yolunda katkıda bulunduğunu belirterek, “Konak Belediye Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın Kültür Sanat etkinliklerine verdiği önem bu konuda oluşturduğu deneyimli ve özverili kadro ile hayata geçirilmekte ve İzmir’in kalbi, Konak Belediyesinin sanat etkinlikleri ile sürekli atmakta, kent insanı kolaylıkla bu etkinliklere ulaşabilmektedir. Kadın Başkanımızı daha kapsamlı uluslararası projeleri hayata geçirmesi ve bu konudaki yatırımlarını hızlandırması adına organizasyon komitemizin gözlemi ve kararı ile kendisi ile dayanışmamızın simgesi olan bu ödülü takdim ettik. Kendisini ve ekibini kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dilerim” dedi.

11. Uluslar arası Kadın ve sanat Festivali Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezindeki İzmir etkinlikleri 11 Mart Günü sona eriyor. Halen eş zamanlı devam etmekte olan Sanat Kuşları Muğla’da “Kadın Yaratırsa” Karma Güzel Sanatlar Sergisi ise Muğla Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi Galerisinde 14 Mart gününe kadar her gün Saat 10.00 – 19.00 arası ziyaret edilebilir. 18 – 28 Mart tarihleri arasında Sanat Kuşları Marmaris’de başlığı ile Green Nature Diamond Hotel ve diğer mekanlarda Marmaris’de başlayacak etkinlikleri ise ek programdan takip edebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve sanat dolu günleriniz olsun.

 

Aydın Toraman Şiirle Anıldı

11. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali programı içinde yer alan 21 Mart Dünya Şiir Günü Şiirin Avukatı Aydın Toraman anısına Only York Restaurant ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikle kutlandı.

luslararası Aktivist sanatçılar Birliği Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan’ın açılış konuşmasının ardından, bu yıl Şair Yazar Güven Turan tarafından kaleme alınan aşağıda metni bulunan Ulusal Şiir Bildirisi Orsel Sonat tarafından okundu.

2016 Dünya Şiir Günü Bildirisi
“Bütün dünyayı saran kan, ölüm, sefalet kasırgası içinde, belki bütün bunların temel nedeni olan sevgisizlik, bol söz tüketip hiçbir iletişim kuramama karşısında sığınılacak, hayır, güç alınılacak, kuşanılıp karşı durulacak ne var? Bu soruya ‘Şiir’ diye karşılık veriyorum. Evet, ‘Şiir’. Hani artık okunmadığı iddia edilip – bu, her şeyin sadece paraya dönüştüğü çağımızda ‘para getirmiyor’ diye de tanımlanabilir – eskidi, devrini tanımladı diye nitelenen, itelenen şiir.
“Oysa bugün bütün bu safsata karşısında edebiyatın ve hayatın sorulması gereken temel sorusu şu bence: Şiirin günümüzde bir işlevi var mı? Bu soruya verilecek yanıt belirleyecektir şiirin ne durumda olduğunu. Kaldı ki ben şiirin günümüzde sadece işlevi değil, görevleri olduğuna da inanıyorum. Hatta işleviyle görevinin bir madalyonun iki yüzü gibi olduğuna da inanıyorum.
“Bana göre şiirin temel işlevi dil ile ilgilidir. On dokuzuncu yüzyılın hemen hemen ortalarında “Dil”  Avrupa’dan başlayarak, ağır ağır tüm dillere sıçrayarak kirlendiğine, Yirminci yüzyıldaysa adım adım çürüdüğüne şahit oluyoruz. Artık hiçbir sözcük anlamını koruyamıyor günlük dilde. Her sözcük çarpıtıldı. Bu çarpıklığa karşı sadece şiir var sözün arılığını koruyan, koruma gizil gücüne sahip olan. Sevgi sözü sadece şiirde gülünesi bir anlam taşımıyor kanımca. Ya da öfke sözü, eline silah almadan kızabiliyor, karşı durabiliyor haksızlığa, yanlışlığa.
“Üzerinde durmak istediğim ikinci işlevi de gene dille ilgili. Yukarıda belirttiğim tarih dilimi içinde iletişim araçları arttıkça, yaygınlaştıkça şu Yirminci Yüzyıl’a bile rahmet okutan Yirmi Birinci Yüzyıl’da yol aldıkça, globalleştikçe  (bir canavarın yüzündeki şirin bir maske bu sözcük, bütün dünyayı aynılaştırmak hedefi güden bir canavarın maskesi) korkunç bir gürültüye yol açmıştır. Herkes konuşuyor, kimse kimseye bir mesaj verme niyeti beslemiyor. Buna karşılık şiirde dil, en kapalı şiirde olanı bile, okuru önünde kristal berraklığıyla duruyor. Binlerce yıl ötesinden Gılgamış’ı okuduğumuzda, Gılgamış’ın dostunu yitirdiği anda ettiği sözleri ta içimizde duyabiliyoruz. Her şiir, dün olduğu kadar bugün de dilin anlam aktarmak kadar duygu aktarmak da olan görevini yerine getiriyor.
“Bir öz eleştiri yapmadan, eleştirdiğim noktalardan kurtaramam şiiri: Şiirin de gücünü, işlevini kötüye kullandığını çok gördük. Irkçılık yaptığını, savaş kışkırtıcılığı yaptığını, insanlar arasına düşmanlık tohumları attığını çok gördük. Bunlarla gerçek savaşı gene şiir verdi.
“Bir saptama daha: Şiirin ölümsüz olduğuna inanıyorum çünkü şiir enerjidir bence. Dönüşür, ama asla yok olmaz.”
Güven Turan
Etkinliğe katılanları duygulandıran ve düşündüren bildirinin okunmasının ardından, geceye katılan konuklardan Çetin Korkut, Emine Kasap Karakoç, Meral Erkan, Muzaffer Özdemir, Orsel Sonat, Raşit Öztürk, Ümit Yaşar Işıkhan okudukları şiirlerle geceye şiirin aydınlığını getirdiler.
Şiirin Avukatı Aydın Toraman anısına hazırlanan sunumdaki görüntüler ve Aydın Toraman’ın kendisine has yorumu ile okuduğu şiirlerle yaşatıldığı geceye katılan meslektaşları Av. Füsun Ersan, Av. Mehmet Hasbioğlu Aydın Toraman’ın mesleğini şiir gibi icra ettiğini belirterek, renkli kişiliği ile hayatını şiir gibi yaşadığını vurguladılar. Daha sonra tanıyanları tarafından birbirinden ilginç anıları konuklara aktarılan Aydın Toraman rahmetle anılarak alkışlarla yıldızına uğurlandı.
Toraman’ın kadim dostu Sazı ile sevişen Ozan Müzisyen Muzaffer Özdemir’in sahne alması ile bir anda Anadolu ezgilerinin doldurduğu salondaki alkışlar, program boyunca hiç kesilmeden devam etti.
Geceye katkı kayanlara teşekkür belgelerinin sunumunun ardından gelecek yıl ki etkinlikte buluşmak üzere sözleşerek ayrılan konuklar, 11. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali organizasyonunu alkışları ile kutlayarak emek koyanları gelecek yıl için yüreklendirdiler.

 
Diğer Haberler...