Haberler

Kadın Kadına Mor Öyküler

Kaos GL’nin düzenlediği ve teması "mor" olarak belirlenen 7. Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın son başvuru tarihi 16 Nisan. Ödüllerin 7. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’da verileceği yarışmanın jüri onur üyesi Pınar Selek.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

26 Mart 2012, Pazartesi

Bu sene yedincisi düzenlenecek Kadın Kadına Öykü Yarışması'na katılım için öykülerin son teslim tarihi 16 Nisan 2012.

Kaos GL'nin düzenlediği ve teması "Mor" olarak belirlenen 7. Kadın Kadına Öykü Yarışması'nda jüri onur üyeliğini Pınar Selek yapacak. Yarışmanın ödülleri, Mayıs ayında gerçekleştirilecek olan 7. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma'da sahiplerini bulacak.

7. Kadın Kadına Öykü Yarışması'nın çağrı metni şöyle:

"2006 yılında "Mutlu Aşk Vardır" temasıyla yola çıktığımızda hedef "belleklere kazınmış karanlık bir imajı silmek"ti. Bugüne dek kadınların kadınlara olan aşkını anlatan filmler, romanlar ve öykülerde canavarlaştırılmış lezbiyenler ve biseksüel kadınlar görmüş, sonu hep mutsuz biten, ruhsal çalkantılar içinde gidip gelen, şiddetle bezeli ve yaralayıcı ilişkilere tanık olmuştuk. Mutlu ve umutlu biten öykülere hasret kalmıştık. Kurgu ya da gerçek, kendi hikâyelerimizi kendimiz anlatalım, mutluluklarımızı paylaşalım, bizi görmezden gelenlere, hiçe sayanlara ve duygularımızın üzerinde tepinenlere inat birbirimize öykülerimizle gülümseyelim istemiştik. 

"İkinci yarışmamızda "İlk Adım, İlk Kadın, İlk Aşk"dedik ve "ilk"lerin hissettirdikleriyle buluştuk yeniden. Üçüncü yarışmamızda, kadınların kaleminden akan "Ten ve Tutku" dolu öyküleri okuduk coşkuyla. 2009 yılında, bu coşkuyla "Ütopya"larımızın peşine düşelim dedik. Beşinci yarışmamızda, ütopyalarımızın gülümsemesini hep yanımızda taşıyarak, gördüklerimize, duyduklarımıza, yaşadıklarımıza ve bunların bize düşündürdüklerine, hissettirdiklerine geri döndük ve "Bir Kadın (mı) Sevdim(?)" dedik. Geçen sene de "Her Yerdeyiz" diyerek saklandığımız, hapsedildiğimiz mekânlardan seslendik. Bu sene ise kalemlerimizden "Mor" aksın istedik."

Bu Sene Tema "Mor"...

Gerçek olan hep elle mi tutulur? Herkes için tek bir gerçeklik mi var? Değişmez mi? Bize sunulan gerçeklik, gördüğümüz her şey bizim mi? Renkleri aynı mı görürüz? Hepsi herkes için aynı şeyi mi simgeler? Görünenin hissettirdiği aynı gibi dursa da; yaşadıklarımızın, yorumlarımızın, hissettiklerimizin, renklere yüklediğimiz anlamların farklılığı içinde başka türlü algıladık bazı renkleri.

"Mor" gibi...

Görmekle kalmadık "Mor"u, hissettik, işittik, tattık, sevdik belki "Mor" olanı, belki de nefret ettik "Mor" olandan... Bazen aşkın nişanesi bazen neftetin izi oldu tenimizde düşen mor ama hep kadınlığımızın rengi. Kimi zaman ağırlığını hissettik hatta belki de hayatımızın bir dönemine bu rengin adını verdik, bu renkle andık, hatırladık o zamanları. Kimi zaman avucumuzun tam ortasında tuttuk sımsıkı hiç bırakmamacasına, kimi zamansa meydanlarda sesimizin rengi oldu isyanımızın ateşiyle...

Kadın kadına aşklarımızın, heyecanlarımızın, hüsranlarımızın ve sevinçlerimizin neresine düşer "Mor"? Ya sizin için "Morneydi ve hayatınızın neresinde şimdi? Heyecanla bekliyoruz "Mor"a bulanmış öykülerinizi...

Onur jürisi Pınar Selek

1971 İstanbul doğumlu sosyolog, araştırmacı, yazar, feminist ve barış aktivisti Pınar Selek, dışlananların ve birbirini dışlayanların ortak atölyesi olan "Sokak Sanatçıları Atölyesi"nin kuruluşuna öncülük etmiştir. Amargi Kadın Dayanışma Kooperatifi kurucularından ve aktivistlerinden biri olan Selek, barış ve insan haklarıyla ilgili çalışan birçok STK ve harekete destek vermektedir.

Ayrıca Amargi Feminist Teori Dergisi editörlüğünü yapmaktadır. Çeşitli dergilerde makaleleri yayınlanan ve bir dönem Özgür Gündem gazetesinde köşe yazarlığı yapan Selek'in EZLN Zapatist hareketin bildirileri ve Marcos'un mektuplarından oluşan "Ya Basta! Artık Yeter"adlı çeviri/derleme (Belge Yayınları/1999); Ülker Sokak'ta travesti ve transseksüellerin dışlanmasını konu alan "Maskeler, Süvariler, Gacılar" (Aykırı Yayınları/2001); barış mücadelesinin ve genel anlamda tüm sol muhalefetin yaşadığı sorunların da ele alındığı "Barışamadık" (İthaki Yayınları/2004); farklı sosyal koşullardan çok sayıda erkeğin askerlik deneyimleri hakkındaki anlatımlarına dayanan araştırması "Sürüne Sürüne Erkek Olmak" (İletişim Yayınları/2008); masal kitabı "Su Damlası" (Özyürek Yayınları/2008) ve 12 Eylül sonrası yılları anlattığı "Yolgeçen Hanı" (İletişim Yayınları/2011) adlı kitapları yayınlandı.

7. Kadın Kadına Öykü Yarışması - 2012 : "Mor" Başvuru Koşulları:

 • Yarışma, Türkiye'de ya da yurt dışında yaşayan bütün kadınlara açıktır.
 • Yarışmaya daha önce yayınlanmamış öyküler katılabilir.
 • Öyküler bilgisayar çıktısı olarak 6 kopya halinde gönderilmelidir. Metinler 12 punto ve Times New Roman karakterinde yazılmış olmalıdır.
 • Bu formatta yazılacak öyküler en fazla 4 sayfa olmalıdır. Belirtilen format dışında yazılarak gönderilen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Öykülerle birlikte metnin CD ya da diskete kaydedilmiş elektronik bir kopyası da gönderilmelidir.(Cezaevindeki kadınlar ve bilgisayar kullanma olanağı bulamayanlar, durumlarından jüriyi haberdar etmeleri halinde bu koşuldan muaf tutulacaktır).
 • Adaylar yarışmaya en fazla üç farklı öykü ile katılabilirler.
 • Öykülerin üzerine yazarın adı yazılmayacak, öykünün giriş/ilk sayfasının sol üst köşesinde rumuz belirtilecektir. Birden fazla öykü gönderen katılımcılar, tüm öyküleri için aynı rumuzu kullanacaklardır. Farklı katılımcıların rumuzlarının aynı olması durumunda Yarışma Yönetimi başka bir rumuz verebilir.
 • Adaylar, rumuzlarının yazılı olduğu kapalı bir zarfın içine öykünün/ öykülerin adını, kendi adları, soyadlarını, rumuzlarını, posta ve e-posta adreslerini, telefon/ faks numaralar ile yarım sayfayı geçmeyen imzalı özgeçmişlerini içeren bilgileri öyküleri ile birlikte elden ya da posta yoluyla teslim edeceklerdir. E-posta yoluyla gönderilen ya da son başvuru tarihinden sonra elimize ulaşan öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır. Yarışmaya gönderilen öyküler, değerlendirmeye alınsın ya da alınmasın, yazarlarına iade edilmez.
 • Yarışmaya katılan yazarların öyküleri, sonuçların açıklanmasından sonra Kaos GL'nin web sitesinde, ilk üçe giren öyküler Kaos GL dergisinde yayımlanacaktır. Öyküler, yazarları ya da Kaos GL dışında üçüncü kişiler tarafından izinsiz kullanılamaz.
 • Katılım ücretsizdir.
 • Kaos GL, bu öykülerden oluşan bir kitap hazırlama ve yayınlama hakkını da saklı tutar.
 • Öykülerin 16 Nisan 2012 Pazartesi saat 18:00'e kadar gönderilmiş olması gerekir.

Ödüller:

Birinci olan öykünün sahibi 300 TL ya da iki kişilik bir hafta sonu tatili kazanacak. İkinciliğe değer görülen yarışmacımızı ise 200 TL ya da hoş bir restoranda iki kişilik leziz bir akşam yemeği bekliyor. Yarışmanın üçüncüsü ise 100 TL ya da sürprizlerle dolu bir sepet arasında karar verecek. Yarışma ile ilgili gelişmeleri Kaos GL'nin web sayfasından takip edebilirsiniz.

Değerlendirme:

1- Öyküler 6 kişiden oluşan "Öykü Değerlendirme Jürisi" tarafından değerlendirilecektir.

2- Öykü Değerlendirme Jürisi, öykülerin toplumsal cinsiyet rolleri eşitliği yaklaşımıyla yazılıp yazılmadığını da dikkate alarak değerlendirme yapacaktır.

3- Öykü Değerlendirme sonuçları Mayıs ayının ilk haftasında Kaos GL'nin www.kaosgl.org adresindeki web sayfasında açıklanacaktır.

4- Elenen öyküler, sahiplerine iade edilmeyecektir.

Jüri: Burcu Ağaç, Burcu Ersoy, Damla Gülmez, Güzin Yamaner, Selen Doğan, Şehri Karayel

Onur Jüri Üyesi: Pınar Selek

Son Teslim Tarihi:

16 Nisan 2012

Öykülerin Gönderileceği Adres:
Kaos GL Derneği
GMK Bulvarı, 29/12, Demirtepe/ Kızılay - Ankara 

Yarışma hakkındaki sorularınız için:  Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 

Türkçe ve Atatürk Hayranı Bir Alman

Almanya'da merak sardığı Türkçe'yi öğrenmek için çok sayıda kursa giden, Yılmaz Toker ile evlenip 1974 yılında Türkiye'ye yerleşen Helga Toker, Atatürk, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Atilla İlhan ve Aziz Nesin hayranı oldu. Toker, Türkçe'nin yanısıra Osmanlıca ve Arapça da öğrendi, artık Türkçe şiir yazmaya başladı.

Berlin'de üniversitede okurken Türk arkadaşı Şengül'ün etkisinde kalarak iki dönem Türkçe kursuna giden, bu arada Türkçe içindeki Arapça ve Osmanlıca deyimleri de anlayabilmek için bu dillerin de eğitimini alan Helga, 1973 yılında Marmaris'te esnaf Yılmaz Toker ile tanıştı ve 1974'de Türkiye'ye yerleşti. Ankara'da Bilkent Üniversitesi'nde Almanca dersleri vermeye başlayan Helga Toker, 2006 yılında emekli olarak Marmaris'e yerleşti. Helga Toker'in Atatürk'ü en az Türkler ve hatta bazı Türkler'den bile fazla sevdiği Kalimera Derneği'nin hazırladığı şiir gecesinde ortaya çıktı. Gecede konuşan 72 yaşındaki Helga Toker, şunları söyledi:

"Türk Dil Kurumu'nu yaratarak Türkçe'yi Arapça ve Farsça etkisinden kurtarıp, yapay bir dilden doğal bir dile çeviren Atatürk'e çok teşekkür etmek istiyorum. Türkçe çok zengin bir dil. Belki yabancı için Türkçe öğrenmek başka dil öğrenmekten daha zor. Ben Alman olarak Fransızca, İtalyanca ve İngilizce öğrendim. Ama onlar akraba diller. Türkçe öyle değil. Bazı Türk arkadaşlarım "bizim dilimiz kıt bir dil' dediklerinde ben herhalde bu insanlar başka bir eğitim görüyorlar diye düşündüm. Herhalde Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Yaşar Kemal ve Atilla İlhan okumuyor olmalılar. Bence Türkçe dünyanın en zengin dillerinden birisi. Türkçedeki küçük kelimeler, atasözleri, deyimler çok önemli. Bunlar Almanca'da da çok var ama Türkçe bu açıdan daha zengin. Belki siz bunun hiç farkında değilsiniz ama Türkçe iletişim için çok uygun bir dil."

EŞEK, MERKEP, KARAKAÇAN

Türkçe'yi tam olarak öğrenmeye ömrünün yetmeyeceğini de belirten Helga Toker, Türkçe'nin söz dağarcığının genişliği sayesinde birkaç dili birden öğrenmiş gibi hissettiğini söyledi. Helga Toker, "Almanca bir kelime öğreniyorsunuz o kadar. Ama Türkçe'de bu böyle mi? Nesne veya varlıklar için üç dört kelime ezberlemek zorundasınız. Örneğin eşek, çok sevimli bir hayvan. Ama merkebi bilmesem Türkçe bilmiyorum, karakaçanı bilmesem Türkçe bilmiyorum demektir" dedi.

HIFZI VELDET VELİDEDEOĞLU DİYEMEDİM

DHA'nın sorularını yanıtlayan Helga Toker, Türkiye'ye yerleştiğinde Cumhuriyet Gazetezi'ni eline aldığını belirtti. Toker, "Önce hiçbir şey anlamadım. Örneğin Hıfzı Veldet Velidedeoğlu'nun ismini telaffuz etmek bayağı zor oldu. Fakat inatla makalelerini okudum. Ara sıra sözlüğe baktım" dedi.

Almanya'da Alman ve Fransız edebiyatı okuduğunu, zamansızlık nedeniyle Türk edebiyatı okuyamadığını da ifade eden Helga Toker, "Yaşar Kemal, Atilla İlhan ve Aziz Nesin'in kitaplarını okuduktan sonra her yazarın özel bir dili olduğunu gördüm. Anlayamadıklarımı anlamak için uğraş vererek Türkçe ve dilbilgisini öğrendim. Okuduğum Türkçe kitap sayısını söyleyemem ama yüzlerce demek mümkün. Ne bulursam okurum. Dergi, kitap, makale, şiir ayırt etmem" dedi.

--- KUTU ---

Helga Toker'in yazdığı şiirlerden örnekler:
Sana aşık oldum
Dünyanın en güzel dili hangisi karar veremiyorum
Ana dilim Almanca.
Fransızca öğrendim, İngilizce ve niceleri
İçlerinden birinin vardır özel bir yeri
Hangisini en çok seviyorsun diye soranlara
Cevabım Türkçe.
Güzel Türkçem seninle her gün boğuşuyorum.
İkinci ana dilim sen oldun
Ele vermezsin kendini kolay kolay biliyorum
Belki onun için sana aşık oldum.

------

Bir işçi çalışıyor Ağustos sıcağında
Yanına vardım
Kolay gelsin
Sağol Abla
İşte iletişim
Nişanlın gelmiş, gözün aydın
Yeni elbisen çok güzel, güle güle giy.
Hayırlı olsun yeni evin
Çok iyisin darısı başına
Ya da
Seni dört gözle bekliyorum
Bekliyorum seni kulağım kapıda.

 

Kadınlar Günü Online Karma Sergisi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü online karma sergisine davetlisiniz.

Tamsanat 8 Mart dolayısıyla, geçmişten günümüze dünyayı sırtlayan kadınların anısına, hayatta olan ve olmayan kadın sanatçıların eserlerinden oluşan bir seçkiyle online bir sergi düzenliyor.

Bu sergide Tamsanat, resimden kolaja, heykelden seramiğe, videodan fotoğrafa pek çok alandan kadın sanatçının eserlerini bir araya getiriyor.

8 Mart 1857 tarihinde, daha adil bir yaşam için direnirken hayatlarını kaybeden 129 kadının anısına…

Açılış: 8 Mart 2012, Perşembe:14.00
Adres: Online Tamsanat Galeri
Sergi Süresi: 8 Mart - 8 Nisan 2012

 

A.Aydın Baykara Resim Sergisi

Mustafa Ayaz Vakıf Müzesi, 21 Şubat 2012 tarihinde ressam A.Aydın BAYKARA’nın resim sergisine ev sahipliği yapacak. 2009 yılında usta sanatçı Mustafa Ayaz’ın kişisel çabalarıyla açtığı müze ayni zamanda Ankara’nın ilk özel vakıf müzesi olma özelliğini de taşıyor.

21 Şubat Salı günü saat 18.00 de açılacak olan sergide Baykara, son dönemde yaptığı suluboya resimlerini sanatseverlerle paylaşacak.

Sergi, 28 Şubat akşamına kadar, pazartesi günleri hariç, her gün 11.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir.

Yer: MUSTAFA AYAZ MÜZESİ DEVLET GÜZEL SANATLAR GALERİSİ
Adres: Ziyabey Cad. No: 25, Balgat/ANKARA
Tel: 0312 285 89 98
Açılış: 21 Şubat 2012 Salı Saat: 18.00-20.00

 

Editörün Gözünden Bienal İzmir Turu

İzmir'in Sanat Meleği Seba Uğurtan , İzmir'in farkına varamayacağı kadar büyük bir iş başarmış. Bienalİzmir'de 500 ün üzerinde Dünya Sanatçısı 2500 ün üzerinde eserle katılarak İzmir'in algılayamayacağı kadar büyük bir sanat şölenini gerçekleştirmiş.

Bienallerin 5. yaşında olgunlaştığı, ve iki yılda bir yapıldığı göz önüne alındığında, ancak 10 yıl sonrasında gerçek değerinin toplum tarafından farkına varılabileceğini umduğumuz , Bienalİzmir'in gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutlar, İzmir'i büyük taşradan, Büyük Şehir'e taşımak isteyen, vizyon sahibi tüm yöneticilerin, İzmir'in gerçek anlamda bir kültür sanat şehri olması yolunda atılan bu cesur adımlara katkıda bulunmasını dileriZ. Umur Özlüer 16 Mayıs 2011 Marmaris.

 
Diğer Haberler...